Çağrı Merkezi : 444 71 00       Çözüm ortağımız olmak ister misiniz? >

Geçiş Kontrol Sistemleri

Kent Alarm, Kartlı Geçiş ve Kontrol Sistemleri, Biyometrik Geçiş ve Kontrol Sistemleri, Personel Devam Takip ve Kontrol Sistemleri, X-Ray Kontrol Sistemleri, Kapı ve El Tipi Üst Arama Dedektörü, Turnike Sistemleri gibi sistemlerde 23 yıllık tecrübesi ile yanınızdadır.

Neler İçerir?

Geçiş Kontrol Sistemleri, bina, fabrika, ulaşım terminalleri ve insan geçiş yoğunluğunun çok olduğu diğer alanlarda giriş ve çıkışların güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemlerde turnike programları kullanılarak giriş – çıkış yapan kişilerin bilgileri kayıt altına alınabilir.

Geçiş Kontrol Sistemleri özellikle iş odaklı bölgelerde daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sayede hem iş yeri güvenliği hem de çalışanlarının ve müşterilerin güvenliği sağlanmaktadır.

Bu sistemlerde geçişler şifre ile yapılabileceği gibi, kişiye özel kart, parmak izi, avuç içi izi, retina izi gibi sistemler vasıtası ile yapılabilmektedir. Güvenlik görevlileri, ilgili girişleri rahatlıkla takip edebilmektedir.

Geçiş sistemlerinde aşağıdaki sistemler kulaılmaktadır;

 • Kartlı geçiş sistemleri
 • Biyometrik geçiş sistemleri
 • Turnike geçiş sistemleri
 • Otomatik geçiş sistemleri

Kurulum yapılacak olan ofis ya da evin istenilen güvenlik derecesine göre sistem seçimi yapılmalıdır. Özellikle iş dünyasında en çok kullanılan kartlı geçiş sistemidir.

Personel Kontrol ve Devamlılık Sistemleri de bu sistemle birlikte kullanılabilmektedir. Bu sistemde toplam kaç personelin içeride, hangi odada olduğu, kaç kişinin dışarda olduğu gibi veriler rahatlıkla anlık olarak elde edilebilmektedir. 

Kontrol ve Otomasyon Entegrasyonu

Bugüne kadar Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarına Kontrol ve Otomasyon projelerle hizmet vermiş Kent Alarm, Türkiye çapında sunduğu yaygın ve kaliteli hizmet ağını temel gücü olarak benimsemiştir.

Bilgisayar bilimleri, elektronik ve makine mühendisliğinin ortak kullanımı sonucu ortaya çıkan otomasyon, adından da anlaşılacağı üzere belirli sıra ile yapılan işlemlerin tek bir komutla otomatik bir şekilde yapılmasını sağlayan sisteme verilen isimdir.

Kontrol ve Otomasyon Entegrasyonu, bir binanın bütün elektrik tesisatı, telefon, yangın alarm, havalandırma sistemi ve kullanılmakta olan diğer cihazların belirli senaryolar karşısında (örneğin bir yangın durumunda) nasıl davranacağının önceden planlanması, iş süreçlerinin belirlenmesi ve olay anında uygulanması temeline dayanmaktadır.

Yalnızca yukarıda belirtilen sistemler değil, giriş kontrol cihazları da bu sisteme entegre edilebilmektedir. Örneğin, X-Ray cihazından geçişi kabul edilmeyen bir mateyalin geçişini takib eden sürede, alarm sistemi ilgili durumu Alarm İzleme Merkezi’ne bildirebilmektedir.

Kontrol ve otomasyon entegrasyonu yapılanmasında esas önemli nokta, özellikle yüksek binalardaki tehlikeli durum senaryolarında, olay esnasında içeride bulunan insanların tahliyesi için asansör yönlendirmesi gerçekleştirmek gibi hayati önem taşıyan eylemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesidir.

Özellikle tehlike anları için birbirini tetikleyen elektronik güvenlik cihazlarını devreye almak için yapılan otomasyon sistemleri aynı zamanda aydınlatma sistemleri için de kullanılabilmektedir. Güneş ışığının durumuna bağlı olarak, bina içerisindeki aydınlanmayan kısımların aydınlatılması, hastaneler gibi hayati müdahalelerin gerçekleştirildiği alanlar için son derece önemlidir.

Otomasyon yapılarının kullanımına aşağıdaki örnekler de verilebilir;

 • Otoparklarda plaka tanıma otomasyonu
 • Sitenizin bahçe sulama otomasyonu
 • Alış veriş merkezlerinin yangın otomasyonu

Otomasyon sistemleri ile birçok elektronik eşyayı ve sistemi birbirine seri olarak bağlayabilirsiniz. Örnek olarak evinizde ki kamera sistemine belirli zamanlarda kayıt yaptırabilir veya siz şifreyi tuşlayıp alarmı etkinleştirdiğiniz zaman kayda başlamasını sağlayabilirsiniz. 

Altyapı Hizmetleri

Kent Alarm, son teknoloji ürünleriyle en temel sistemlerden en kompleks sistemlere kadar her mekana çözüm sunabilecek ürün ve hizmet kalitesine sahiptir.

Altyapı Hizmetleri Sağlıklı bir sistemin önemli yapı taşlarından biriside kusursuz çalışan bir ağ alt yapısıdır. Doğru yapılandırılmış bir yapı üzerinde oluşturulmuş ağlar hem daha yüksek performanslı hem de daha güvenlidir.

Veri akışı sağlanacak bir sistemde kabloların düzgün yerleştirilmesi olası veri kayıplarının önüne geçilebilmesi açısından baştan alınması gereken bir önlemdir. Bu nedenle alt yapı hizmetleri dahilinde döşenen kablolar elden geldiği kadar düz zeminlerden ve hiç dolaştırılmadan geçirilmeli, bu işlem için kablo kanalları kullanılmalıdır.

Alt yapı sistemleri oluşturulurken genellikle bakır kablo kullanılmaktadır. Fakat ihtiyaca veya kullanım koşulları göz önünde bulundurularak, fiber kablolar gibi daha yüksek maliyetli yapılar da tercih edilebilir.

Alt yapı sistemlerini genel olarak şöyle sıralayabiliriz.

 • Standart kablo alt yapı sistemi
 • Kablolu IP alt yapı sistemi
 • Kablosuz IP alt yapı sistemi
 • Fiber optik alt yapı sistemi

Altyapı Hizmetleri tasarımı sırasında -özellikle uzun mesafelerde- veri kayıplarını aza indirmek için standart kablodan ziyade fiber optik kablo kullanılmaktadır. Geniş bantlı veri iletişimi gerektiren yerlerde ise mesafe fark etmeksizin multi mode fiber optik kablo kullanılır. Alt yapı sisteminde kullanılan kabloların çapları ne kadar küçük olur ise iletilecek verinin kapasitesi ve mesafesi o kadar artmaktadır.

İletişim teknolojisinde ki kullanılan cihazların çalışması için enerji sistemlerinde Topraklama (Grounding) önemli faktördür. Elektronik alt yapı hizmetine başlamadan önce bu cihazların çalışmasında etken olan voltaj aralığının öneminden dolayı öncelikle topraklama konusunun çözümlenmesi gerekmektedir. 

 444 71 00